مراقبت مو

علت موخوره چیست؟

علت موخوره چیست؟

شما هم اگر از رسیدن به رویای داشتن موی سالم و یک دست و بدون موخوره ناامید شده اید این مطلب رنیمو را تا آخر مطالعه کنید. موخوره یکی از رویدادهای اجتناب ناپذیر است که دیر یا زود ممکن است سراغ هر کسی بیاید این عارضه در اثر استفاده مداوم از وسایل حرارتی، رنگ مو، سبک زندگی ناسالم به وجود خواهد آمد و برای همه این سوال پیش می‌آید که علت موخوره چیست؟

اگر همه ی این موارد را کنار بگذارید ممکن است به جلوگیری از بروز موخوره کمک کرده باشید اما راه‌هایی برای پیشگیری از آن هم وجود دارد، که اگر به صورت همیشگی انجام گیرند ممکن است به وجود آمدن این عارضه را منتفی کنند.

موخوره چیست و عوامل به وجود آورد آورنده آن کدامند؟

وقتی که مو خشک، شکننده و فرسوده می‌شود موخوره به وجود می‌آید. ممکن است شبیه انتهای یک طناب حل نشده باشند در این شرایط نوک موها به دو یا چند شاخه تقسیم می‌شود بدون هیچ دلیلی قطع می‌شوند.

اگر در معرض شرایط بد آب و هوایی قرار بگیرید همچنین روش‌های آرایش مو مانند صاف کردن، سشوار زدن یا فر کردن مو را به درستی بلد نباشید ممکن است در انتهای موشکاف ایجاد شود. یکی از دلایل مهم بروز عارضه موخوره استفاده مکرر از محصولات شیمیایی مانند شامپو می‌باشد.

موخوره چیست و عوامل به وجود آورد آورنده آن کدامند؟

چه کسانی مستعد موخوره هستند؟

این عارضه ممکن است برای هر شخصی به وجود آید اما بر طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام گرفته است نژاد آفریقایی چون موهای فر دارند بیشتر از دیگر نژادها به موخوره مبتلا می‌شوند. دلیل هم این است که ساقه مو به شکل بیضی بر روی همدیگر قرار می‌گیرند.

زنانی که به سن یائسگی نزدیک می‌شوند موهایشان بیشتر دو شاخه می‌شود، این اتفاق هم با پایین آمدن سطح استروژن در ارتباط است، روغن‌های طبیعی تولید شده در پوست سر کاهش می‌یابند پس در این مواقع مو خشک می‌شود و احتمال بروز موخوره بیشتر می‌شود.

علت‌های مختلف به وجود آمدن موخوره

ما می‌خواهیم مهم‌ترین علت‌های ایجاد موخوره را بیان کنیم که آنها عبارتند از:

فر کردن موی صاف و صاف کردن موی فر

افرادی وجود دارند که می‌خواهند موهایشان صاف شود، یا برعکس افراد دارای موصاف می‌خواهند موهایشان را فر کنند. وقتی که در معرض چنین روشی قرار بگیرید مواد شیمیایی مضری مانند هیدروکسید سدیم، پروکسید هیدروژن و آمونیاک که برای تغییر ساختار مو استفاده می‌شود با موی شما در ارتباط خواهند بود، همین مواد شیمیایی به قشر داخلی تار مو نفوذ می‌کند پیوندهای دی سولفید هیدروژن موجود در کراتین را می‌شکند. پس آسیبی به کورتکس تا حد زیادی بر یک پارچگی کوتیکول تاثیر می‌گذارد همین امر به دو شاخه شدن انتهای مو منجر می‌شود.

قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد نور خورشید و آفتاب مستقیم

می‌توان به این مورد به عنوان یکی از شایع‌ترین علل‌های دو شاخه شدن تار مو نگاه کرد. وقتی که بیش از حد در معرض گرما و آفتاب قرار می‌گیرید اشعه ماورا بنفش شدید خورشید و گرمای زیاد، مو را خشک می‌کند اگر مراقب موهایتان نباشید به شکستن و شکافته شدن مو منجر می‌گردد. برای جلوگیری از این شرایط باید در صورت امکان در معرض آفتاب و گرمای شدید قرار نگیرید.

استفاده از بند موی پلاستیکی

بندهای پلاستیکی باعث ایجاد اصطکاک در کوتیکول مو می‌شوند و در نهایت به شکل موهای آسیب دیده ظاهر می‌گردند، پس تا می‌توانید به صورت مکرر از این بندهای لاستیکی استفاده نکنید.

خشک کردن مو با حوله

از این مورد شاید تعجب کنید و غیرمنطقی به نظر برسد اما خشک کردن موی خیس با حوله باعث خشونت و وزی مو و در نهایت موخوره می‌شود. پس از مالش یا خشک کردن بیش از حد مو با حوله خودداری کنید.

استفاده زیاد از حد از سشوار و اتوی مو

گرمای مصنوعی تاثیری کاملاً منفی بر سلامت کلی مو می‌گذارد، باعث شکستگی مو می‌شود وقتی که از ابزارهای حالت دهنده مانند اتو و سشوار به طور مداوم استفاده کنید و آنها هم دارای محافظ حرارتی نباشد باعث شکنندگی مو خواهد شد و ممکن است موخوره را به وجود آورد.

البته محصولات طبیعی و اسپری‌های غیر طبیعی برای محافظت از مو در برابر حرارت سشوار وجود دارند با این وجود بهتر است تا حد ممکن از استفاده از ابزار حرارتی پرهیز کنید. اگر می خواهید با نحوه صحیح سشوار کشیدن آشنا شوی می توانید به مطلب روش صحیح سشوار کشیدن مو مراجعه کنید.

کمبود آب

آب نوشیدن به سلامتی کلی بدن و استحکام موی شما کمک خواهد کرد. اگر بدن کم آب باشد مو هم آسیب پذیرتر می‌شود پس بیشتر مستعد شکافته شدن می‌شود. آب از مواد مغذی و کلیدی برای داشتن موهای سالم است.

اصطکاک

بعضی از پارچه‌ها به کوتیکول مو آسیب وارد می‌کنند. روسری و ژاکت‌ها، کلاه‌ها، روبالشی‌ها، حوله‌ها در تماس با نوک موها باعث تسریع در ایجاد تارهای دوشاخه خواهند شد. پارچه‌ای مانند ساتن و ابریشم از موخوره جلوگیری می‌کند.

قرار گرفتن در معرض آب سخت از جمله آب دریا یا استخرهای کلردار

علاوه بر قرار گرفتن در معرض نور خورشید قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب سخت مانند استخر یا آب شور دریا هم می‌تواند به موی شما آسیب وارد کند و منجر به دو شاخه شدن مو و دیگر مشکلات شود.

بلوند و سفید کردن موها

تغییر ظاهر موها گاهی خیلی جذاب است اما ممکن است به سلامت موها هم آسیب وارد کند و آنها را بسیار خشک و بد شکل کند. این گونه رنگ‌ها آسیب جدی به مو وارد می‌کنند و منجر به شکاف مو خواهند شد.

عدم کوتاهی به موقع مو

یکی دیگر از شایع‌ترین دلایل موخوره این است که مو را به اندازه کافی و به موقع کوتاه نکنید. با گذشت زمان مو به هر حال دچار شکاف و ساییدگی خواهد شد طولانی شدن فاصله بین دو کوتاهی مو باعث ایجاد موخوره می‌شود.

شستن بیش از حد مو

وقتی که مو را می‌شوید چربی طبیعی آن از بین می‌رود. لازم است به شکل طبیعی این رطوبت از دست رفته تامین شود، در شرایطی که شست و شوی مو بدون تامین رطوبت تکرار شود مو دچار موخوره و خشکی می‌شود. بهتر است شستن موی خود را به بیش از دو بار در هفته محدود کنید و از شامپوی باکیفیت همچون شامپو سیر سیاه روورکس استفاده کنید. اگر به دلیل سبک زندگی نیاز به شست و شوی مکرر دارید حتماً شامپو را فقط روی پوست سر متمرکز کنید اجازه ندهید زیاد به نوک موها برخورد کند.

شستن بیش از حد مو

استفاده از محصولات مراقبت از موی نامناسب برای نوع موی خود

گاهی اوقات موخوره به دلیل استفاده نکردن از محصولات مراقبت از موی مناسب برای نوع موی منحصر به فرد شما ایجاد خواهد شد. برای مثال اگر موی خشکی دارید از شامپویی که مخصوص نوع موی شما ساخته شده است باید استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است هر بار که دوش می‌گیرید به موی خود آسیب بزنید.

ما در این مقاله انواع دلایل ایجاد موخوره را بیان کردیم اگر می‌خواهید موهای بدون موخوره و خوش حالتی داشته باشید پس حتماً این موارد را رعایت کنید و بهترین محصولات را برای موهای خود تهیه و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *