مراقبت مو

تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو چیست؟

تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو چیست؟

یکی از بزرگترین معضلات جامعه بشری در قرن ۲۱ آلودگی هوا می‌باشد که زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها از سرطان گرفته تا مشکلات پوستی به حساب می‌آید. آلودگی هوا همه جا وجود دارد حتی با ماندن در خانه هم نمی‌توانید از شر این مشکل خلاص شوید.

در واقع قرار گرفتن یا نگرفتن در معرض آلودگی تا حد زیادی از کنترل ما خارج شده است. بسیاری از مشکلات پوستی ناشی از آلودگی هوا مرتبط با ریزش مو و تحریک پوست سر است که به تازگی توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرده است. ما در این مطلب می‌خواهیم در مورد آلودگی هوا و تاثیر آن بر ریزش مو حرف بزنیم اگر می‌خواهید راه حل‌هایی را برای آن بیابید تا آخر این مطلب رنیمو ما را همراهی کنید.

آلودگی هوا و ریزش مو

تا چند سال اخیر بیشتر شاخه‌های تحقیق درباره ریزش مو به زمینه‌های محدودی مانند سبک زندگی، مراقبت فردی، ژنتیک خلاصه می‌شد و این در حالی بود که همه این سال‌ها نقش جدی آلودگی هوا بر سلامت پوست و مو نادیده گرفته می‌شد. اما چون در سال‌های اخیر آلودگی هوا تهدیدی جدی برای کره زمین و ساکنان آن ایجاد کرد بخش زیادی از تحقیق و پژوهش‌های حوزه سلامت را به خود اختصاص داده است.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که سالانه بیش از ۴۲ میلیون شهروند جان خود را در اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند و در شهرهای پیشرفته و بزرگ حدود ۹۰ درصد از شهروندان از انواع بیماری‌های پوست و مو و مخصوصاً ریزش بی‌رویه افزایش الگوهای تاسی رنج می‌برند.اکثر دانشمندان بر این باورند که دلیل عمده این مشکلات آلودگی هوا می‌باشد.

آلودگی هوا و ریزش مو

مواردی که باعث آلودگی هوا می‌شوند

اگر می‌خواهید منشا آلودگی هوا را بشناسید می‌توانید به ذرات به وجود آمده از منابع سوخت‌های فسیلی، گازهای گلخانه‌ای، فعالیت‌های کشاورزی، تولیدصنعتی، ساخت و ساز و غیر اشاره کنیم. وقتی که سوخت فسیلی می‌سوزد ذراتی مانند گاز گلخانه ای، زغال سنگ، مواد شیمیایی و غیره را تولید می‌کند که این ذرات در هوا آزاد می‌شود و تا مدت زیادی در هوا معلق می‌مانند.

یکی از جدی‌ترین پیامدهای آلودگی هوا می‌توان به الگوی گرمایشی جهان اشاره کرد. همه ی این موارد و گازهای گلخانه‌ای و آلاینده و آلرژن‌ها همه بر سلامت ما تاثیر می‌گذارند. این نوع آلاینده‌ها سلامت پوست، اندام داخلی و مو را تهدید می‌کنند. در بین این موارد پوست و مو به دلیل تماس مستقیم با آلودگی در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرند.

تاثیر آلودگی هوا بر ریزش

یکی از کمپانی‌های لوازم آرایشی در کره جنوبی تحقیقاتی انجام داده است و با توجه به این تحقیقات در بیست و هشتمین کنگره آکادمی پوست و نورولوژوی اروپا در شهر مادرید منتشر کرده است که طبق آن وقتی که سلول فولیکول مو در معرض آلاینده هوا قرار بگیرد ضعیف می‌شود و باعث ریزش مو می‌شود. آلاینده هوا هم به پروتئین اصلی مو حمله می‌کند و ترمیم آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دود و سلامت فولیکول

یکی از غالب‌ترین انواع آلودگی هوا در همه دنیا مه دود است که در اثر احتراق سوخت فسیلی و تماس آن با نور خورشید به وجود می‌آید. مه دود در حالی که ذرات ریز دوده را در خود جای می‌دهد در هوا معلق است و حرکت می‌کند. نیروگاه‌های تولید انرژی وسایل نقلیه و کارخانه‌ها امروزه از عوامل اصلی ایجاد مه دود و دوده هستند.

این ذرات موجود در مه به جریان خون نفوذ می‌کنند و سلامت سلول بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. وقتی که این ذرات به داخل خون نفوذ می‌کنند ممکن است دچار مشکلاتی جدی مانند حساسیت تنفسی، آلرژی، عفونت شویم و در این بین فولیکول مو بیش از همه در معرض آسیب قرار دارد، مو روی پوست و خود پوست به عنوان اولین خط دفاعی بدن طراحی و شناخته شده است و بیش از همه اندام‌ها در معرض این آسیب‌ هستند.

وقتی که ذرات دوده به عمق فولیکول مو وارد می‌شود ریزش موی قدیمی را در پی دارد و از رشد موی جدید ممانعت می‌کند.

آلودگی هوا و کدر شدن مو

پدیده استرس اکسیداتیو فقط مختص به اشعه ماورای بنفش ساطع شده از نور آفتاب نیست. ذرات دوده و آلاینده موجود در آلودگی هم می‌تواند با تحریک فعالیت رادیکال آزاد باعث استرس اکسیداتی در پوست و مو شود. طبق تحقیقات نشان داده شده است که آسیب رادیکال آزاد مو می‌تواند با از دست دادن رنگ سفیدی کدر شدن و ریزش مو همراه باشد، همه آلودگی بر روی فولیکول و کوتیکول موجمع می‌شوند و بر شادابی آن تاثیر می‌گذارند.

آلودگی هوا و کدر شدن مو

آلرژن و ریزش مو

مواد حساسیت زا مانند کپک، گرد و غبار، گرده همه می‌توانند در بدن واکنش آلژیک را تحریک کنند و از جمله واکنش‌های آلرژیک دردسرساز آنهایی هستند که تحریک پوست سر و ریزش مو را به دنبال دارند.

گاز گلخانه‌ای و تحریک پوست سر

دسته ای از انرژی‌های الکترومغناطیسی گازهای گلخانه‌ای هستند که ذرات معلق را جذب و در سطح اتمسفر آزاد می‌کنند.

گازهای گلخانه‌ای کربن دی اکسید، هیدروفلوئوروکربن‌ها،گوگرد بخار آب و هگزافلوراید می‌باشند. ذراتی که از گازهای گلخانه‌ای به وجود می‌آیند باعث خارش، درد فولیکول، چرب شدن کف سر، تحریک ریزش موها و غیره می‌شود که این عوامل طاسی را به دنبال دارد.

آلاینده هوا و سلامت مو

کسانی که به طور مستقیم در معرض آلاینده قرار دارند به طور مداوم آنها را تنفس خواهند کرد که ممکن است خطرات جدی را به وجود آورد. این آلاینده‌های هوا فلزات سنگینی مانند سرب و جیوه هستند.

اختلالات و بیماری‌های پوستی هم در این زمینه به وجود می‌آیند و درصد بالایی از بیماری‌های پوستی مربوط به حوزه سلامت پوست سر و مو هستند. دانشمندان می‌گویند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بیماری‌هایی مانند آلوپسی آندروژنیک را به وجود می‌آورد.

ما در این مطلب به سوال اینکه تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو چیست؟ را بیان کردیم اگر می خواهید از دیگر مطلب های رنیمو همچون مطلب ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟ دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ مراجعه نمایید. در ادام قصد داریم به راه های محافظت از مو در برابر آلودگی می پردازیم.

چگونه باید از موی خود محافظت کنیم؟

مهمترین نکته برای محافظت از مو در برابر آلودگی پیروی از روتین مراقبتی مطمئن است این روتین عبارتند از:

پوشاندن موهای خود

استفاده از رژیم غذایی مناسب

استفاده از شامپوی ضد آلودگی

 هیدراته کردن موها

کاهش استفاده از حالت دهنده‌های حرارتی

استفاده از شامپوهای ضد ریزش و تقویت کننده همچون شامپو لورآل السیو.

ما در این مقاله مشکلاتی که بر اثر آلودگی هوا بر روی مو تاثیرگذار هستند را بیان کردیم . اگر بتوانید کمتر خود را در معرض این مشکلات و آلودگی‌ها قرار دهید کمتر به مشکلات پوست و مو دچار خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *