مراقبت پوست

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تاثیر آلودگی هوا بر پوست یک موضوع بسیار مهم است که امروزه بیشتر افراد با آن سر و کار دارند. تهران و کلان شهرها همواره در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرند. مشکلی که در فصل سرد سال به دلیل وارونگی هوا بیشتر هم می‌شود.

اشعه ی ماورا بنفش می‌تواند به پوست آسیب زیادی را برساند علاوه بر آن آلودگی هوا هم جزو آن دسته از عواملی است که به پوست آسیب وارد می‌کند و سلامت را به خطر می‌اندازد. در سال‌های اخیر این آلودگی به مسئله ای نگران کننده تبدیل شده است که هم مشکلات تنفسی را ایجاد می‌کند هم باعث به وجود آمدن مشکلات و بیماری‌های پوستی شده است.

ما در این مقاله می‌خواهیم تاثیر آلودگی هوا روی پوست را بفهمیم و روش‌های محافظت از آن را در برابر آلودگی معرفی کنیم، پس با رنیمو همراه باشید.

نحوه ی تاثیر آلودگی روی پوست

ذرات آلاینده موجود در هوا بسیار ریز هستند حتی به ۲۰ برابر کوچکتر از منافذ پوست در می‌آیند به همین دلیل به آسانی به منافذ نفوذ می‌کنند و باعث به وجود آمدن بیماری‌های پوستی می‌شوند، اگر دارای منافذ باز روی صورت خود هستید پیشنهاد می شود بلاگ راه‌هایی برای بستن منافذ باز پوست صورت را مطالعه نمایید.

میزان آنتی اکسیدان‌های سطح پوست به مرور زمان کاهش می‌یابند و سد دفاعی پوست ضعیف می‌کنند. فرایند کلاژن سازی مختل و در نهایت منجر به پیری پوست می‌شود. ذرات آلودگی موجود در هوا باعث می‌شود که سطح پوست تحریک شود و منافذ پوست مسدود گردند.

باعث ترشح چربی بیش از حد می‌شود و اگزمای پوست خشک را تشدید می‌کند.همه ی این موارد باعث ایجاد بیماری‌های پوستی می‌شود که حتی در بعضی از اوقات خطرناک هستند.

نحوه ی تاثیر آلودگی روی پوست

بیماری‌های ناشی از تاثیر آلودگی هوا

ما در اینجا به رایج‌ترین بیماری‌های پوستی ناشی از آلودگی هوا را بیان خواهیم کرد.

پیری پوست

بر اساس تحقیقات شکل گرفته تایید شده است که آلودگی هوا یک عامل تاثیرگذار در پیری پوست می‌باشد.

ذرات آلاینده در هوا بر روی کلاژن سازی پوست تاثیر می‌گذارند و روند آن را کند می‌کند. ذرات آلودگی باعث می‌شود که روند طبیعی تولید ویتامین دی مختل شود

و همه ی این موارد باعث چین و چروک و افتادگی پوست می‌گردد.

ایجاد منافذ باز پوستی

آلودگی‌های موجود در هوا تاثیرات بسیار مخربی را ایجاد می‌کند و بر روی پوست باعث باز شدن منافذ پوست می شود.

ایجاد اگزما

یکی از علت‌های ابتلای افراد به بیماری اگزما آلودگی هوا می‌باشد. اگزما نوعی بیماری پوستی است که قرمزی، خارش و پوست پوسته شدن را در پوست ایجاد می‌کند.

هرچه از آلودگی دور باشید از بروز این مشکل هم دور خواهید بود.

ایجاد لکه‌های تیره

آلودگی هوا باعث می‌شود لکه‌های کوچک به رنگ قهوه‌ای روی پوست ظاهر شوند. این لک‌ها با نام لک‌های سالخوردگی شناخته می‌شوند. هرچه سن بالاتر برود و فرد بیشتر در معرض آلودگی باشد این لک‌ها هم بیشتر به وجود خواهند آمد و این مشکل در افراد با سن پایین وجود دارد اما کمتر است.

ایجاد لکه‌های تیره

ایجاد سرطان پوست

آلودگی هوا ارتباط مستقیمی با سرطان پوست دارد و احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد. بعضی از آلاینده‌ها مانند اشعه ماورای بنفش، فلزات سنگین و اوزون، بنزن و غیره باعث مبتلا شدن افراد به سرطان پوست می‌شوند.

پسوریازیس

این مورد یک بیماری ژنتیکی پوستی است که وقتی در معرض آلودگی هوا قرار بگیرید تشدید و فعال خواهد شد.

چگونه از پوست در برابر آلودگی هوا محافظت کنیم؟

ما نمی‌توانیم به طور ناگهانی و شدید خروج آلاینده‌ها را کاهش دهیم، اما شاید بتوانیم میزان تاثیر آن را کنترل کنیم. تغییرات ساده در روتین پوستی مانند پاکسازی، استفاده ی روزانه از آنتی اکسیدان تاثیر مثبتی را بر روی پوست خواهد گذاشت. برای نمونه اگر دارای پوستی حساس هستید پیشنهاد می شود برای پاک کردن صورت خود از پاک کننده صورت میسلار واتر گارنیر مخصوص پوست حساس استفاده نمایید.

خبر خوب این است که پوست سالم مانند یک فیلتر بسیار کارآمد است و به خوبی از مواد نامطلوب مانند مواد شیمیایی، نور خورشید، عوامل بیماری زا جلوگیری می‌کند. تا آنجا که می‌توانیم باید از پوست خود مراقبت کنیم و محافظت آن را تضمین کنیم تا مشکلاتی در اثر آلودگی هوا برای ما پیش نیاید.

نکاتی برای داشتن پوست سالم در محیط آلوده

آب نوشیدن به مقدار زیاد

استفاده از دستگاه تصفیه هوا

خودداری از گرما بخار یا حرارت زیاد

تمیز نگه داشتن صورت به طور کامل(اما در پاکسازی و لایه برداری نباید زیاده‌روی کرد)

دوری از هوای خشک، سرما، بادهای شدید

انتخاب محصولات مراقبت از پوست دارای آنتی اکسیدان برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد

انتخاب محصولاتی که به کاهش التهاب پوست کمک می‌کند

استفاده از کرم ضد آفتاب اورجینال به صورت روزانه

استفاده از مرطوب کننده ی خوب و مناسب صورت

ما در این مقاله به تاثیر آلودگی بر پوست پرداختیم و فهمیدیم که آلودگی هوا می‌تواند روی پوست تاثیر منفی بگذارد و آن را ناسالم و کدر کند، حتی می‌تواند پوست را دچار قرمزی، پیری، اگزما و غیره نماید اما درمان‌هایی هم وجود دارد که از پوست در برابر آلودگی محافظت می‌کند. تا آنجا که می‌توانید هوای داخل خانه را تمیز نگه دارید چون تمیز نگه داشتن هوای داخل خانه شما را از انواع مشکلات مانند آسم، مشکلات تنفسی و پوستی در امان نگه می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *