مراقبت پوست

ضد آفتاب بی‌رنگ بهتر است یا رنگی؟

ضد آفتاب بی‌رنگ بهتر است یا رنگی؟

ضد آفتاب یکی از مهم‌ترین مراحل روتین پوستی برای هر فردی می‌تواند باشد و خرید ضد آفتاب باید با آگاهی صورت بگیرد، تا محصولی که استفاده می‌کنید مناسب با نوع پوست شما باشد. تفاوت ضد آفتاب رنگی را با بدون رنگ می‌دانید؟ آیا ضد آفتاب رنگی هم مانند ضد آفتاب معمولی اثر مخرب اشعه مضر خورشید را خنثی خواهد کرد؟

ضد آفتاب‌های رنگی هم دارای spf هستند و در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید از پوست محافظت خواهند کرد این ضد آفتاب‌ها نسبت به ضد آفتاب بی‌رنگ درخششی بیشتری دارند. بعضی از ضد آفتاب‌های رنگی پوست را در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر مراقبت می‌کند، همین امر باعث می‌شود پوستی صاف‌تر و شاداب‌تر به شما بدهد.

ما در این مطلب می‌خواهیم به تفاوت بین ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ بپردازیم پس تا آخر همراه ما باشید.

ضد آفتاب رنگی چیست؟

کرم ضد آفتاب رنگی دارای رنگ دانه‌هایی به نام اکسید آهن هستند در آنها از اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هم استفاده می‌شود. رنگ دانه هایی که در کرم ضد آفتاب رنگی وجود دارد قابلیت منعکس کردن نور نامرئی را دارند. ضد آفتاب رنگی هم در برابر اشعه یووی پوست را محافظت می‌کند و هم در مقابل نوری آبی ساطع شده از صفحه کامپیوتر و تلفن همراه پوست را در امان نگه می‌دارد و آنها را مسدود می‌کند.

در گذشته افراد از ضد آفتاب‌هایی که دارای مواد معدنی بودند استفاده می‌کردند، وقتی از این ضد آفتاب‌ها استفاده می‌شد یک لایه سفید گچی روی پوست بر جای می‌ماند و ظاهر زیبایی به پوست نمی‌داد. برای اینکه این مشکل رفع شود کرم‌های ضد آفتاب مبتنی بر مواد معدنی رنگدانه اضافه شد تا پوشانندگی بهتری داشته باشد. یکی از باکیفیت ضد آفتاب رنگی موجود در بازار ضد آفتاب رنگی لایت ایزدین می باشد.

این ضدآفتاب موجب تحریک و سوزش چشم‌ها نشده و می‌توان آن را در ناحیه‌ی اطراف چشم نیز استفاده نمود. ضد آفتاب رنگی فیوژن واتر پوست را به صورت عمیق آبرسانی نموده و از خشکی آن جلوگیری خواهد کرد، علاوه بر این با بهره گیری از فیلترهای محافظتی، در مقابل پرتوهای مضر فرابنفش نور خورشید به خوبی از پوست محافظت می نماید.

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی‌رنگ

تفاوت ترکیبات موجود در کرم ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ

بین ضد آفتاب بی‌رنگ و رنگی تفاوت‌هایی است که به ترکیبات موجود در ضد آفتاب برمی‌گردد. در ضد آفتاب رنگی مواد معدنی مانند زینک اکسید و دی اکسید تیتانیوم استفاده می‌شود تا بتواند اشعه ماورا بنفش را خنثی کند.

کرم ضد آفتاب بی‌رنگ هم حاوی مواد معدنی و شیمیایی است با این تفاوت که مثل ضد آفتاب رنگی در آن رنگدانه استفاده نشده است، پس رنگی به پوست نمی‌دهد. ضد آفتاب رنگی به رفع عیوب پوست کمک می‌کند، کرم ضد آفتاب رنگی پایه روشن و غیر چرب را  پوست می‌دهد و عیب و لک جزئی پوست را می‌پوشاند.

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی‌رنگ

ضد آفتاب رنگی و محافظت از پوست در برابر نور آبی

بزرگترین مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب رنگی این است که پوست را در برابر نور آبی کامپیوتر، تبلت، موبایل محافظت می‌کند. تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن کوتاه مدت در برابر نور آبی برای پوست مضر است و استرس اکسیداتیو را در پوست افزایش می‌دهد.

این عارضه منجر به بروز چین و چروک زودرس و لک تیره در پوست می‌شود. ضد آفتابی که رنگی باشد قابلیت خنثی کردن اثر مخرب نور آبی را دارد و در جلوگیری از بروز زود هنگام علائم پیری موثر است.

آیا استفاده از ضد آفتاب رنگی لک را به وجود می‌آورد؟

خیر این باور غلط است که استفاده از ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک می‌شود. همانطور که در این مطلب شرح دادیم کرم ضد آفتاب رنگی هم ترکیباتش مانند کرم ضد آفتاب معمولی است تنها تفاوت به ترکیبات این دو ضد آفتاب مربوط می‌شود، در ضد آفتاب رنگی رنگدانه‌هایی وجود دارد که به پوست رنگ می‌بخشد و عیبی مانند جوش و لک را می‌پوشاند. بدانید که ترکیب مضری در ضد آفتاب رنگی وجود ندارد و باعث ایجاد لک نخواهد شد.

آیا ضد آفتاب رنگی مانع از جذب ویتامین دی می‌شود؟

طول موج‌های یووی خورشید طول موج‌های خاصی هستند که باعث تشکیل ویتامین دی در پوست می‌شوند. مطالعاتی انجام شده است که طبق آن نشان نمی‌دهد استفاده روزانه از ضد آفتاب باعث کمبود ویتامین دی در بدن می شود.

افرادی که به طور روزانه از این کرم استفاده می‌کنند به راحتی قادرند سطح ویتامین دی در بدن خود را در حد مناسب نگه دارند و این مسئله هم در مورد ضد آفتاب معمولی و هم ضد آفتاب رنگی صدق می کند.

آیا ضد آفتاب رنگی مانع از جذب ویتامین دی می‌شود؟

استفاده از ضد آفتاب رنگی به جای کرم پودر

شما می‌توانید از کرم ضد آفتاب رنگی به جای یک کرم پودر استفاده کنید در این حالت نیاز نیست که یک آرایش سنگین داشته باشید، چون درخششی طبیعی را به پوست خود داده‌اید. کرم‌های ضد آفتاب رنگی بافت سبکی دارند و ردی از چربی از خود بر جای نمی‌گذارند.

نحوه استفاده از ضد آفتاب معمولی و ضد آفتاب رنگی

در زدن ضد آفتاب رنگی و بی‌رنگ فرقی وجود ندارد. نکته مهم این است که برای صورت خود حداقل به اندازه یک دوم قاشق چای‌خوری را کرم ضد آفتاب بردارید و به پوست خود بمالید. اگر پوستتان چرب است ضد آفتاب سبک و فاقد چربی را استفاده کنید، اما اگر پوست خشکی دارید ضد آفتابی بزنید که خاصیت آبرسانی داشته باشد. کرم را روی پوست ماساژ دهید تا جذب شود و همه قسمت صورت را بپوشاند. اگر می خواهید بهتر با نحوه استفاده از ضد آفتاب برای انواع پوست آشنا شوید می توانید به مطلب نحوه صحیح استفاده از ضدآفتاب مراجعه کنید.

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌رنگ؟

شاید با توجه به نوشته‌های این مطلب برایتان سوال باشد که ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌رنگ؟ در واقع انتخاب این نوع کرم به نیاز شما بستگی دارد. اگر تنها در پی محافظت از پوست خود در برابر آفتاب هستید ضدآفتاب بی‌رنگ را می‌توانید استفاده کنید، اما اگر علاوه بر این مزیت می‌خواهید پوست خود را بپوشانید و آن را در برابر نور مخرب موبایل و کامپیوتر و تبلت در امان بدارید بهتر است ضد آفتاب رنگی را به پوست بزنید. می‌توانید ضد آفتابی را انتخاب کنید که رنگ آن با پوست شما مطابقت داشته باشد.

و در آخر باید بدانید که تفاوت یک ضد آفتاب رنگی و بی‌رنگ در ترکیب آنها و تاثیری است که از خود روی پوست بر جای می‌گذارد. هر دو از این کرم‌ها در برابر اشعه یووی از پوست محافظت می‌کنند. شما می‌توانید انواع ضد آفتاب‌های رنگی و بی‌رنگ را به آسانی در فروشگاه‌ها معتبر همچون رنیمو و به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

اما همیشه این را بدانید که استفاده از ضد آفتاب در روتین روزانه پوستی شما را از مشکلات زیاد پوستی و حتی سرطان به دور خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *