مراقبت پوست

چرا کرم ضد آفتاب باعث عرق شدید صورت می‌شود؟

چرا کرم ضد آفتاب باعث عرق شدید صورت می‌شود؟

شاید همیشه و همه جا از خواص ضد آفتاب برای پوست شنیده باشید و می‌دانید که باید ضد آفتاب را در همه فصول استفاده کرد. اما نحوه صحیح استفاده از ضدآفتاب هم بسیار مهم است و باید در هر فصل برای استفاده از یک ضد آفتاب تفاوت‌هایی را در نظر گرفت.

مخصوصاً در تابستان که هوا گرم و آفتابی است و به دلیل شدت تابش گرما و مراقبت از پوست هم با چالش‌هایی همراه می‌شود یکی از این چالش‌ها عرق کردن زیاد پوست است.

عرق صورت به دلایل متفاوتی به وجود می‌آید که این دلایل عبارتند از اثرات انعکاس و یا جذب آفتاب و یا حساسیت. برای اینکه بتوانیم با این عارضه مقابله کنیم باید یک ضد آفتاب صحیح که مناسب پوست ما باشد را انتخاب کنیم و بدانیم که پوشش این ضد آفتاب در فصل گرما و سرما باید چگونه باشد. ما می‌خواهیم در این مطلب به بررسی اینکه چرا کرم ضد آفتاب باعث عرق شدید صورت می‌شود؟ بپردازیم.

چرا کرم ضد آفتاب باعث عرق شدید صورت می‌شود؟

در به وجود آمدن این عارضه عوامل زیادی دخیل هستند اما سه مورد از مهمترین آنها عبارتند از:

1. انتخاب نادرست کرم ضد آفتاب

یکی از دلایلی که باعث عرق کردن پوست صورت می‌شود استفاده از ضد آفتابی است که با پوست شما ممکن است تناسب نداشته باشد. افراد برای انتخاب یک ضد آفتاب، باید اول پوست خود را بشناسند چون ضد آفتاب نامتناسب موجب ناراحتی و تشدید تعریق در پوست صورت خواهد شد.

برای مثال اگر فردی پوست چربی را دارد باید ضد آفتاب‌های سنگین مانند ضد آفتاب استفاده کند. همچنین ضد آفتاب را به صورت ضخیم و در لایه‌های زیاد بر روی پوست خود بزند، منافذ پوستی این فرد بسته شده و تعریق پوستی او زیاد می‌شود.

انتخاب نادرست کرم ضد آفتاب

2. اثرات گرمایی کرم ضد آفتاب بر پوست

ضد آفتاب محصولی است که پوست را از اشعه‌های مضر آفتاب حفظ می‌کند. استفاده از یک ضد آفتاب مناسب همچون ضد آفتاب اون در همه فصل ها به خصوص فصل گرما بسیار ضرورت دارد اما ما می‌خواهیم بفهمیم که چگونه ضد آفتاب تاثیر گرمایشی بر روی پوست می‌تواند داشته باشد و موجب عرق کردن آن شود.

نوع کار کردن ضد آفتاب روی پوست برای دفع و یا جذب اشعه یووی باعث تولید گرما بر روی پوست خواهد شد و سلول‌های پوستی برای خنک شدن خود و دفع گرما عرق را تولید می‌کنند و همچنین رطوبت خود را از دست خواهند داد.

3. واکنش‌های حساسیت پوست

اگر پوست حساس و خشکی دارید باید قبل از استفاده از کرم‌های ضد آفتاب از آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید و به این صورت التهاب پوست را به خوبی از بین ببرید چون ممکن است بعضی از افراد به ترکیبات ضد آفتاب حساسیت داشته باشند و دچار واکنش‌هایی مانند خارش، تحریکات پوستی، تعریق و قرمزی شوند.

آیا بعد از زدن ضد آفتاب، عرق کردن صورت بد است یا خیر؟

وقتی که پوست صورت عرق کند ممکن است بسیار ناخوشایند باشد و وقتی از ضد آفتاب استفاده می‌کنید و پوست عرق میکند، زیان‌های دیگری را هم به همراه خواهد داشت که ما می‌خواهیم به دو مورد از آنها اشاره کنیم.

با عرق کردن زیاد صورت بعد از ضد آفتاب باعث پاک شدن آن از روی پوست میشود پس نیاز است که شما زود به زود یک ضد آفتاب را تجدید کنید این می‌تواند آزاردهنده باشد و همچنین با مصرف زیاد یک ضد آفتاب مجبور خواهید شد که هزینه‌های بیشتری را برای تهیه ضد آفتاب در نظر بگیرید.

عرق کردن پوست باعث پاک شدن و کاهش پوشش دهی یک ضد آفتاب خواهد شد و این خود باعث کاهش محافظت پوست در برابر اشعه یووی می‌شود. وقتی عرق کردن شدید باشد احتمال پاک شدن ضد آفتاب‌های ضد آب هم وجود دارد.

چگونه از تعریق صورت بعد از استفاده از ضد آفتاب جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از تعریق پوست هنگام استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به این توصیه‌ها توجه کنید:

کرم ضد آفتاب مناسبی را تهیه کنید

اولین و مهم‌ترین قدم برای جلوگیری از این عارضه استفاده از یک ضد آفتاب خوب است اما ویژگی‌های این ضد آفتاب باید به این صورت باشد:

  • کرم متناسب پوست باشد. برای مثال برای پوست‌های چرب ضد آفتاب بر پایه آب و بدون چربی همچون ضد آفتاب رنگی لایت ایزدین استفاده شود.
  • ضد آفتاب با اس پی اف مناسب استفاده شود.
  • وقتی که پوست حساسی دارید ترکیبات ضد آفتاب را چک کنید از ضد آفتاب‌های طبیعی استفاده کنید.
  • قبل از استفاده از کرم باید آن را تست کنید.
  • کسانی که زیاد عرق می‌کنند یا به استخر می‌روند بهتر است ضد آفتاب ضد آب استفاده کنند.
  • ضد آفتاب‌های مات و مخصوص پوست چرب در کاهش تعریق تاثیرگذار هستند.
  • باید حدود ۲۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید کرم ضد آفتاب زده شود تا به خوبی به پوست جذب شود و اگر در اثر گرما و فعالیت عرق کردید لایه محافظتی روی پوست به سرعت از بین نرود.
  • وقتی که عرق کردید حتماً کرم خود را دو تا چهار ساعت یک بار تمدید کنید چون اگر در اثر تعریق کرم شما از بین برود ممکن است پوست شما آسیب ببیند.

 

و در آخر به عنوان یک نکته این را بدانید که راهی برای عرق نکردن هنگام استفاده از این کرم مخصوصاً در پوست چرب وجود ندارد اما اگر از کرم‌های ضد آفتاب و متناسب پوست خود استفاده کنید می‌توانید این اتفاق را به تعویق بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *