دسته‌بندی نشده

آیا ضد آفتاب لک صورت را از بین می‌برد؟

آیا ضد آفتاب لک صورت را از بین می‌برد؟

یکی از مهم‌ترین محصولات آرایشی و بهداشتی، که برای هر فردی در هر سن و سالی و در هر زمان و مکانی لازم  دیده می شود، ضد آفتاب است. همیشه در مورد خاصیت و اهمیت استفاده از ضدآفتاب شنیده‌ایم و همیشه به ما گفته شده که یکی از مهم‌ترین راه‌های مراقبت پوستی است. ما می‌خواهیم در این مقاله این را بفهمیم که آیا ضد آفتاب لک صورت را از بین می‌برد؟ در ادامه این مطلب رنیمو به بررسی این سوال خواهیم پرداخت. پس تا آخر ما را همراهی کنید.

علت لکه های پوستی و انواع آن

در پاسخ به این سوال باید اول لکه‌های پوستی خود را بشناسیم. قبل از بررسی تاثیر ضد آفتاب بر لکه پوستی لازم است با انواع لکه‌های پوستی و علل آن آشنا شویم این شناخت بسیار مهم و اساسی است تا بتوانیم تاثیر ضد آفتاب را بهتر درک کنیم.

علت به وجود آمدن لکه های پوستی

به وجود آمدن لکه‌های پوستی یکی از مسائل بسیار رایج است که ممکن است بر اثر عوامل متفاوتی به وجود آید. علت‌های به وجود آمدن لکه پوستی به شدت متنوع است و می‌تواند شامل تغییرات هورمونی، تعریض به اشعه یووی، ژنتیک و دیگر عوامل باشد.

برای مثال خانمی که در دوران بارداری قرار دارد ممکن است تغییرات هورمونی زمان بارداری، لکه هایی را به وجود آورد. در دوران پیش از پریود و یا در دوران استفاده از برخی داروها هم تغییراتی رخ می‌دهد که می تواند به افزایش تولید ملانین منجر شود. این رنگ دهنده‌های طبیعی پوست وقتی که زیاد شوند لکه‌های پوستی را به وجود می‌آورند.

علت لکه های پوستی و انواع آن

انواع لکه‌های پوستی

لکه‌های پوستی به صورت گسترده‌ای انواع مختلفی دارند. این تنوع شامل لکه‌های قهوه‌ای، لکه‌های سنی، لکه‌های خورشیدی و لکه‌های ملانوتیک که مرتبط با افزایش تولید ملانین و لکه‌های خودی که مرتبط با تغییرات ژنتیکی هستند می‌شود. برای هر یک از این لکه‌ها نیاز به شیوه‌های مراقبتی و درمانی خاص است که باید با توجه به نوع لک در نظر گرفته شود و درمانی برای آن تجویز گردد.

ضد آفتاب و لکه‌های پوستی

یکی از اصلی‌ترین عوامل مراقبت از پوست که تاثیر قابل توجهی در پیشگیری از ایجاد و کاهش لکه‌های پوستی دارد استفاده از ضد آفتاب است. این محصول یک لایه محافظ را بر روی پوست ایجاد می‌کند، که از پوست در مقابل تاثیر مخرب اشعه یووی محافظت می‌کند. وقتی که تاثیر یک ضد آفتاب را بر لکه‌های پوستی مشاهده و مورد بررسی قرار دهید، خواهید دید که ضد آفتاب می‌تواند در کاهش شدت رنگ و حتی جلوگیری از ایجاد لکه‌ها نقش موثری داشته باشد.

ضد آفتاب و کاهش لکه‌های موجود

استفاده منظم از یک ضد آفتاب علاوه بر پیشگیری می‌تواند به کاهش لکه‌های پوستی هم کمک کند. بر اساس بعضی از تحقیقات، نشان داده شده است که استفاده درست و منظم از یک ضد آفتاب ممکن است باعث کاهش شدت رنگ لکه‌های پوستی شود. استفاده از یک ضد آفتاب مناسب و رعایت دستورالعمل‌های استفاده از آن اهمیت زیادی دارد تا تاثیر آن را به حداکثر برساند.  این اثر مفید در مواردی لکه‌های خورشیدی و لکه‌های سنی  را کاهش خواهد داد.

جلوگیری از ایجاد لکه‌ها با استفاده از ضد آفتاب

یکی از اصلی‌ترین وظایف ضد آفتاب جلوگیری از ایجاد لکه‌های پوستی می‌باشد. ضد آفتاب پوششی محافظ را بر روی پوست ایجاد می‌کند که از تعریض به اشعه یووی جلوگیری می‌کند و از ایجاد لکه‌های جدید جلوگیری می‌نماید.

وقتی که به طور منظم از یک ضد آفتاب استفاده شود، این کار به عنوان یک اقدام پیشگیرانه موثر در کاهش خطر ایجاد لکه‌ها در طول زمان محسوب می‌شود. همانطور که گفتیم، استفاده منظم از ضد آفتاب برای هر شخصی لازم است. مخصوصاً در مناطقی که تابش نور خورشید شدید باشد حتماً باید از ضد آفتاب مناسب پوست استفاده شود.

طرز استفاده صحیح از ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب امری حیاتی است. البته با درست استفاده کردن از ضدآفتاب، تاثیر بهینه ی آن بر روی لکه‌های پوستی را خواهید دید. اول در انتخاب خرید ضد آفتاب پیشنهاد می‌شود که آن را با اس پی اف مناسب انتخاب کنید. انتخاب عوامل ضد لکه‌های پوستی در ترکیب ضد آفتاب هم اهمیت دارد. افرادی که پوست حساس دارند بهتر است از ضد آفتاب با فرمولاسیون خاصی استفاده کنند.

وقتی که یک ضد آفتاب را به پوست می‌زنید باید مقدار کافی از این محصول برداشته شود و روی پوست پخش شود و در مدت زمان ۲ تا ۴ ساعت تمدید شود و به تغییرات در فاصله زمانی بین مصرف‌ها توجه داشته باشیم.

طرز استفاده صحیح از ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب مناسب

اگر می‌خواهید از ضد آفتاب نتیجه درستی را بگیرید، یک ضد آفتاب مناسب پوست خود را انتخاب کنید. ضدآفتاب با اس پی اف مختلف عرضه می‌شود. انتخاب اس پی اف مناسب به شرایط تعریض نور خورشید و ویژگی‌های پوست بستگی دارد.

هرچه مناطق با تشدید تشعشعات یو وی بیشتر باشد و افراد پوست حساسی داشته باشند، بهتر است ضد آفتابی با اس پی اف بالاتر را انتخاب کنند.همچنین در این موارد باید یک ضد آفتاب دارای عوامل مرطوب کننده و آنتی اکسیدانی انتخاب شود که بیشتر تاثیرگذار است.

استفاده به میزان کافی و منظم از ضد آفتاب

استفاده از این کرم باید به صورت منظم و به میزان کافی باشد. بعد از شنا یا عرق کردن حتماً ضد آفتاب باید روی پوست تمدید شود. البته اگر در شرایط آفتاب گرم باشید ممکن است نیاز به مصرف زیادی داشته باشید. این تدابیر باعث می‌شود که محافظت از پوست در برابر لکه‌های آفتابی بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. البته اگر می خواهید بهتر با نحوه استفاده از ضد آفتاب آشنا شوید می توانید به مطلب نحوه صحیح استفاده از ضدآفتاب مراجعه نمایید.

و در آخر و برای نتیجه‌گیری باید این سوال را از خود بپرسیم که آیا ضد آفتاب لک صورت را از بین می‌برد؟ جواب این است که بله استفاده ی درست و منظم از یک ضد آفتاب می‌تواند به کاهش لکه‌های پوستی کمک کند. اما برای رفع لک، فقط زدن ضد آفتاب مهم نیست بلکه توجه به سایر روش‌های مراقبتی هم اهمیت دارد. بهتر است قبل از استفاده از هر محصولی توصیه‌های پزشکی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *