مراقبت پوست

اس پی اف به چه معناست و spf مناسب ضد آفتاب چقدر است؟

اس پی اف به چه معناست و spf مناسب ضد آفتاب چقدر است؟

بر اساس نظر متخصصان پوست ضد آفتاب به عنوان بهترین محصول مراقبتی پوست معرفی شده است. چون که باعث محافظت از پوست حساس بدن و صورت در برابر اشعه‌ی مضر خورشید خواهد شد و به این صورت از تیرگی و پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

کرم‌های ضد آفتاب spf مختلفی دارند که اس پی اف این محصولات در قیمت و کیفیت آنها بسیار تاثیرگذار است. اما اس پی اف به چه معناست و spf مناسب ضد آفتاب چقدر است؟  اکثر افراد و مصرف کنندگان این محصول درباره spf ضد آفتاب اطلاعات کافی را ندارند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی اینکه اس پی اف چیست و spf مناسب ضد آفتاب چه میزان باید باشد بپردازیم.

اگر هنگام استفاده از ضد آفتاب دچار مشکلات پوستی مانند سوختگی، چین و چروک و قرمزی می‌شوید حتماً تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

اس پی اف ضد آفتاب به چه معناست؟

اس پی اف ضد آفتاب به چه معناست؟

فرض کنید می‌خواهید اقدام به خرید ضد آفتاب تهیه کنید. در این هنگام اگر به فروشگاه‌های آنلاین لوازم بهداشتی و آرایشی سر بزنید در مشخصات یک ضد آفتاب به عبارت مخفف شده‌ای با عنوان اس پی اف بر می‌خورید.

به نظر شما اس پی اف مخفف چه کلمه‌ای است و اس پی اف مناسب برای ضد آفتاب چقدر باید باشد؟ اس پی اف از عبارت انگلیسی sun protection factor گرفته شده است و به معنای فاکتور حفاظتی در برابر خورشید است. با توجه به این توضیح باید بدانید که اس پی اف یک ضد آفتاب نشان دهنده‌ی میزان حفاظت کرم در برابر پرتوهای مضر خورشید به خصوص اشعه‌ی فرابنفش می‌باشد.

نحوه‌ی محاسبه کردن اس پی اف ضد آفتاب

وقتی که می‌خواهید اطلاعاتی را در مورد spf مناسب ضد آفتاب بدانید، ابتدا با نحوه‌ی محاسبه‌ی آن باید آشنا شوید. نحوه‌ی محاسبه‌ی این فاکتور به این صورت است که حداقل میزان تابش خورشید که باعث قرمز شدن پوست پس از استفاده از ضد آفتاب می‌شود را بر حداقل میزان تابش خورشید که باعث قرمز شدن پوست بدون استفاده از ضد آفتاب می‌شود تقسیم می‌کنند.

فاکتورهای دیگری هم در این محاسبه دخیل هستند و برآورد اس پی اف بر اساس دو میلی‌گرم ضد آفتاب در یک سانتی‌متر مربع از پوست انجام می‌گیرد. به این صورت اس پی اف یک ضد آفتاب به دست می‌آید و روی بسته‌بندی آن درج می‌شود.

برای اینکه بهتر متوجه بشوید به این مثال توجه کنید:

اگر روی تیوب یک ضد آفتاب اس پی اف ۵۰ درج شده باشد و آن را استفاده کنید، در این صورت وقتی که از ضد آفتاب استفاده می‌کنید احتمال آفتاب سوختگی ۵۰ برابر کمتر از زمانی است که بدون ضد آفتاب در مقابل پرتو مضر خورشید قرار بگیرید. پس اگر قصد محاسبه spf مناسب ضد آفتاب را دارید بدانید هرچه اس پی اف یک ضد آفتاب بالاتر باشد میزان محافظت از پوست شما در برابر نور مضر خورشید افزایش پیدا می‌کند.

یکی از ضد آفتاب های باکیفیت موجود در بازار که دارای spf 50 است و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد اسپری ضدآفتاب بیوکسین می باشد. این محصول برای محافظت از پوست در مقابل پرتوهای UV-A و UV-B مناسب می باشد و دارای عصاره‌های گیاهی و ویتامین E است که به پوست کمک خواهد کرد از خشکی و پیری زودرس جلوگیری کند. علاوه بر این این اسپری ضدآفتاب در برابر آب مقاوم بوده و برای استفاده در شرایط آفتاب زیاد و ورزش‌های آبی مناسب می باشد.

آیا هرچه اس پی اف بالا برود میزان محافظت ضد آفتاب از پوست بیشتر است؟

درست است که گفته‌ایم spf بالاتر به معنای محافظت بیشتر از پوست در برابر پورتوی مضر خورشید است. اما عوامل زیادی در محافظت ضد آفتاب تاثیر می‌گذارند که از آنها می‌توان به ساعت مختلف روز، نحوه‌ی تابش خورشید، آب و هوا و غیره اشاره کرد. با توجه به این مسائل توصیه‌ی متخصصان پوست این است که ضد آفتاب خود را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید.

سازمان غذا و داروی آمریکا سالانه دستورالعمل‌های مشخص و جدیدی را برای بهبود کیفیت ضد آفتاب ارائه می‌دهد. بر اساس این دستورالعمل‌ها، اس پی اف قابل قبول در ضد آفتاب ۱۵ است. اما اف دی ای توصیه می‌کند از ضد آفتاب‌هایی استفاده کنید که spf آنها ۵۰ تا ۶۰ باشد.

ما در این مقاله بررسی کردیم اس پی اف به چه معناست و spf مناسب ضد آفتاب چقدر است؟ به نظر شما در فصل تابستان حداقل spf مناسب چه میزان باید باشد؟

زدن ضد آفتاب در هر فصلی مهم است اما در فصل تابستان استفاده از ضد آفتاب به یک ضرورت تبدیل می‌شود در غیر این صورت نفوذ اشعه مضر خورشید به درون پوست باعث اثرات کوتاه مدت مانند آفتاب سوختگی و اثرات بلند مدت مانند سرطان پوست می‌شود.

در این فصل باید از ضد آفتابی استفاده کنید که پوست حساس صورت و بدنتان را در برابر اشعه‌های مضر محافظت کند. علاوه بر آن اس پی اسف ضد آفتاب در میزان محافظت آن بسیار تاثیرگذار است. متخصصان توصیه می‌کنند حتماً ضد آفتابی را استفاده کنید که اس پی اف آن از ۳۰ یا از آن بالاتر باشد.

به نظرتان اس پی اف مناسب برای ضد آفتاب چه میزان باید باشد؟ و اس پی اف بالاتر باعث مهار بیشتر اشعه مضر می‌شود یا خیر؟ تحقیقاتی انجام شده است که طبق آن هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند اشعه مضر خورشید را به طور کامل مهار کند.

در واقع ضد آفتاب که اس پی اف ۱۵ داشته باشد تا ۹۳ درصد از نفوذ اشعه‌ی فرابنفش به پوست جلوگیری می‌کند اما اس پی اف ۳۰ تا ۹۷ درصد از نفوذ اشعه فرابنفش جلوگیری می‌کند، به همین دلیل است که متخصصان ضد آفتاب دارای اس پی اف سی به بالا را توصیه می‌کنند. اما این را بدانید که ضد آفتابی که spf بالاتر از سی دارد از نظر جلوگیری از نفوذ اشعه فرابنفش تفاوت چندانی با ضد آفتابی که اس پی اف آن سی است ندارد.

اما در کل باید این را دانست که با استفاده از ضد آفتاب می‌توان درصد بالایی از پرتو مضر خورشید را مهار کرد و از نفوذ آن به درون پوست جلوگیری کرد اما هیچ محصولی به طور ۱۰۰ در۱۰۰ از نفوذ این پرتو جلوگیری نمیکند.

ما در این مطلب به سوال اینکه اس پی اف به چه معناست و spf مناسب ضد آفتاب چقدر است؟ را بیان کردیم اگر می خواهید از دیگر مطلب های رنیمو همچون مطلب چند بار در روز ضد آفتاب بزنیم؟ دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *