مراقبت پوست

آیا ضد آفتاب باعث جوش صورت می‌شود؟

آیا ضد آفتاب باعث جوش صورت می‌شود؟

به گفته متخصصان پوست یکی از مهم‌ترین محصولاتی که باید در روتین پوستی همه افراد وجود داشته باشد ضد آفتاب است. ضد آفتاب کلید اصلی رسیدن به پوست سالم و شاداب می‌باشد اما با این حال افرادی وجود دارندکه برایشان سوال است که آیا ضد آفتاب باعث جوش صورت می‌شود؟ ما در این مطلب به بررسی تاثیر ضد آفتاب روی جوش صورت با توجه به نظر متخصصان پرداخته‌ایم.

اگر فکر می‌کنید بعد از زدن ضد آفتاب جوش صورتتان زیاد می‌شود ما را در این مقاله همراهی کنید، چون راه‌های زیادی برای رسیدن به یک روتین استاندارد و مقابله با جوش وجود دارد.

آیا زدن ضد آفتاب باعث جوش صورت می‌شود؟

فرد فقط در دوران بلوغ دچار جوش زدن نمی‌شود، بلکه استرس خود تاثیری منفی بر هورمون دارد و رژیم غذایی نامناسب هم در این زمینه بدون اهمیت نیست با این اوصاف باید بدانیم که چه عاملی دیگری وجود دارد که زمینه جوش را ایجاد میکند؟

کرم‌های ضد آفتاب اکثراً چرب هستند و بسیاری از افراد نقش آن را در سلامت پوست زیر سوال می‌برند. تعدادی از متخصصان زیبایی بر این باورند که بعضی از کرم‌های ضد آفتاب منافذ پوست را مسدود می‌کنند و این خود جوش را به وجود می‌آورد. اما ما می‌خواهیم بدانیم که چگونه این اتفاق می‌افتد؟

در بعضی از کرم‌های ضد آفتاب مواد شیمیایی وجود دارد که با تحریک پوست آن را بیشتر مستعد ایجاد جوش می‌کند. این ماده فعال با انسداد منافذ پوست به ایجاد کندون منجر می‌شوند. همچنین مکانیسم انواع خاصی از ضد آفتاب می‌تواند در ایجاد جوش صورت نقش مستقیمی داشته باشد.

تمام این دلایل باعث این نمی‌شود که ما از اهمیت استفاده از ضد آفتاب چشم بپوشیم و آن را نادیده بگیریم. حتماً باید با توجه به نیازها و نوع پوست اقدام به خرید ضد آفتاب کنیم.

آیا زدن ضد آفتاب باعث جوش صورت می‌شود؟

چه ترکیباتی در ضد آفتاب جوش را به وجود می‌آورد؟

ضد آفتاب هم مانند هر محصول بهداشتی و آرایشی دیگر باید ترکیبات آن مورد بررسی قرار بگیرد. بعضی از این محصولات دارای مواد شیمیایی خطرناکی هستند که برای پوست مستعد جوش گزینه مناسبی نیستند و باید از آنها دوری کنیم. این ترکیبات و مواد شیمیایی عبارتند از:

روغن‌های معدنی و سیلیکون

این دو از رایج‌ترین موادی هستند که در کرم ضد آفتاب وجود دارند. روغن‌های معدنی و سیلیکون‌ها اجازه نمی‌دهند که عرق از منافذ پوست خارج شود. همین امر باعث گیر کردن آلودگی داخل منافذ می‌شود و جوش و تحریک پوست را به دنبال دارد.

روغن‌ها و باترهای کومدوژنیک

ضد آفتاب‌های زیادی موادی مانند روغن جوانه گندم، روغن نارگیل، کره کاکائو و غیره در خود دارند. این ترکیبات منشا طبیعی دارند، اما منجر به انسداد منافذ پوست می‌شوند. اگر پوستی مستعد جوش و آکنه دارید این مواد جوش شما را تشدید می‌کند. برای زیبایی پوست خود ضد آفتاب‌هایی را انتخاب کنید که دارای روغن های جوجوبا، دانه گل رز، هسته انگور و آفتابگردان و غیره باشند.

این را بدانید که کرم ضد آفتاب بی‌رنگ بدون چربی و مات کننده آکنه می‌باشد و دارای موادی مانند روغن جوجو با، موم زنبور عسل است که مانع بسته شدن منافذ پوست می‌شود و برای افرادی که جوش و آکنه دارند بسیار مناسب است. پابا و مواد شیمیایی دیگر اگر پوستی حساس و مستعد آکنه دارید بعضی از مواد مانند پارا آمینو بنزوئیک اسید و متوکسی سینامات می‌توانند ایجاد جوش و آکنه را تشدید کنند.

و از کرم‌های ضد آفتابی استفاده کنید که در آنها اکتیل استئارات، پروبیلن گلیکول یا روغن نعنا، ایزوپروپیل پالمیتات، دسیل اولئات، ایزوپروپیل ایزو استئارات، میریستیل میریستات و…باشد.

موم زنبور عسل و سایر موم‌های گیاهی

استفاده از موم گیاهی برای بسیاری از پوست‌ها ممکن است که مفید باشد اما اگر دارای پوست حساس و مستعد جوش هستید این موم ممکن است منجر به انسداد منافذ پوست شما شود.

بنزو فونون‌ها

این مواد فیلترهای یووی هستند که در بسیاری از  لوسیون ها و کرم‌های ضد آفتاب وجود دارند و ازرایج ترین آنها می‌توان به اکسی بنزون و آووبنزون اشاره کرد.مطالعات نشان می‌دهد که اکسی بنزون می‌تواند در برخی از موارد به حساسیت نوری منجر شود.

چگونه می‌توانیم از ضد آفتاب استفاده کنیم بدون اینکه جوش بزنیم؟

نوع پوست خود را در نظر بگیریم

برای انتخاب یک ضد آفتاب خوب اول نوع پوست خود را بشناسید که آیا نرمال، چرب، خشک، مختلط یا حساس است و بعد بسته به نوع پوست خود بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنید. اگر با توجه به نوع پوست محصولی را انتخاب کنید، پوست شما جوش نخواهد زد و سالم و با طراوت خواهد ماند. اگر می خواهید نوع پوست خود را بدانید می توانید به مطلب نوع پوست خود را چگونه تشخیص دهیم؟ مراجعه کنید.

قبل از استفاده از ضد آفتاب دست و صورت را بشویید

در طول روز باکتری‌هایی روی دست و صورت جمع می‌شوند شاید به آن دقت نکنیم  اما هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب باکتری‌های بیشتری را به پوست خود منتقل کرده ایم و احتمال مسدود شدن منافذ را افزایش داده‌ایم پس قبل از استفاده از ضد آفتاب حتماً دست و صورت خود را بشویید.

قبل از استفاده از ضد آفتاب دست و صورت را بشویید

در انتهای روز ضد آفتاب را از صورت خود پاک کنید

همانطور که می‌دانید مهم است آرایش در پایان روز شسته شود این امر برای یک ضد آفتاب هم صدق می‌کند، وقتی ضد آفتاب را روی پوست خود بشویید حتماً جوش کمتر خواهد شد.

در خرید محصولات ضد آب دقت کنید

برای نیاز مختلف افراد انواع مختلفی ضد آفتاب در بازار عرضه شده است اگر قصد دارید زمانی که در آب هستید ضد آفتاب بزنید یا ورزشکار هستید محصولات ضد آب و تعریق را انتخاب همچون ضد آفتاب اون کنید. وقتی که این گونه ضد آفتاب‌ها استفاده شود با وجود رطوبت محیط در تمام طول روز پوست محافظت می‌شود اما برای خرید این نوع کرم‌ها گزینه بدون روغن را انتخاب کنید چون این محصولات به پوست اجازه می‌دهند آزادانه‌تر نفس بکشند و احتمال کمتری وجود دارد که منافذ پوستی مسدود شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *