مراقبت پوست

تفاوت لوسیون بدن و مرطوب کننده چیست؟

تفاوت لوسیون بدن و مرطوب کننده چیست؟

چه وقت باید از لوسیون و چه وقت باید از مرطوب کننده استفاده کنیم؟ تفاوت لوسیون بدن و مرطوب کننده چیست؟ آیا کاربرد این دو محصول با یکدیگر متفاوت هستند یا خیر؟ ما در این مقاله تفاوت لوسیون و کرم مرطوب کننده را بررسی می‌کنیم.

وقتی شما می‌خواهید برای رفع خشکی و حفظ لطافت پوست بدن یا صورت یک فرآورده را انتخاب کنید با محصولات مختلفی در داروخانه مواجه خواهید شد به همین دلیل ممکن است کمی سردرگم شوید که کدام یک برایتان مناسب است. مثلاً تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن در چیست؟ وقتی از حمام بیرون می‌آیید بهتر است که کدام مورد را استفاده کنید؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید که می‌خواهیم اطلاعاتی را در این باره به شما بدهیم.

مرطوب کننده چیست؟

مرطوب کننده محصول مراقبت از پوست است که به حفظ رطوبت در پوست کمک می‌کند و از خشک شدن آن جلوگیری خواهد کرد، این محصول را می‌توانید در قالب لوسیون، کرم یا ژل در بازار پیدا کنید.

پوست انسان به طور طبیعی دارای سبومی است که ترشح چربی را بر عهده دارند و آن را کنترل می‌کنند وقتی که پوست بر اثر آسیب دیدن یا خشک شدن فاقد سبوم در حد کافی باشد باید برای خرید کرم مرطوب کننده اقدام کنید، چون مرطوب کننده‌ها از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند و از پوست حساس محافظت می‌کنند.

استفاده از مرطوب کننده ها باعث بهبود رنگ و بافت پوست می‌شود و در جلوگیری از بروز چین و چروک و جوان ماندن پوست بسیار موثر هستند، به مرطوب کننده‌ها ترکیبات آنتی اکسیدانی افزوده می‌شود و این گونه می‌توانند در برابر عوامل موثر در پیری و خنثی سازی رادیکال‌های آزاد تاثیرگذار باشند و یکی از این مرطوب کننده ها ژل کرم مرطوب کننده بدن نوتروژینا می باشد که مناسب پوست دست، صورت و بدن بوده  شاداب کننده و صاف کننده پوست نیز می باشد.

بعضی اوقات به مرطوب کننده‌ها spf را اضافه می‌کنند تا پوست را از آسیب‌های مضر خورشید در امان نگه بدارد، وقتی که می‌خواهید یک کرم مرطوب کننده را خریداری کنید حتماً باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید چون مرطوب کننده‌ها برای پوست‌های مختلف مانند چرب، خشک، حساس، نرمال و مختلط با فرمولاسیون متفاوت تولید می‌شوند.

مرطوب کننده چیست؟

لوسیون بدن چیست؟

ما می‌خواهیم قبل از اینکه تفاوت کرم مرطوب کننده و لوسیون را شرح بدهیم، بفهمیم که لوسیون بدن چیست؟ لوسیون یک محلول مایع غلیظ و نرم است که برای مرطوب کردن، پاکسازی، نرم کردن و التیام پوست بسیار کمک کننده است. مخلوطی از روغن و آب در لوسیون بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوسیون‌ها در مقایسه با کرم‌ها درصد بیشتری آب را دارند علاوه بر این لوسیون سبک و غیر چرب است و جذب سریع در پوست را دارد.

از لوسیون برای بدن استفاده می‌شود و کمتر آن را برای صورت مورد استفاده قرار می‌دهند، بعضی از لوسیون‌ها برنزه کننده هستند اما بیشتر این محصولات خاصیت مرطوب کنندگی را برای بدن دارند. لوسیون‌ها با کارایی‌های متفاوتی فرمول می‌شوند.

تفاوت کرم مرطوب کننده با لوسیون بدن

تفاوت در عملکرد مرطوب کننده و لوسیون

اکثر لوسیون‌های بدن خاصیت مرطوب کنندگی دارند، اما کرم مرطوب کننده به حفظ رطوبت در پوست کمک می‌کند و استفاده از آن باعث جلوگیری از خشک شدن می‌شود.

لوسیون‌ها بیشتر از مرطوب کننده‌ها دارای آب هستند و معمولاً مواد افزودنی بیشتری مانند اسانس در خود دارند، پس بیشتر مستعد تحریک پوست به حساب می‌آیند، در این محصولات رایحه‌های توت فرنگی، پرتقال، خیار و غیره وجود دارد که می‌تواند بسیار جذاب باشد اما کسانی که پوست حساس دارند برای مراقبت از آن بهتر است که محصول خود را فاقد عطر انتخاب کنند.

فرق بافت مرطوب کننده و لوسیون

مرطوب کننده می‌تواند به صورت کرم، ژل یا اسپری باشد. لوسیون از ترکیب آب با قطرات روغن تشکیل شده است، چرب نیست، نسبت به کرم مرطوب کننده وزن و غلظت خیلی کمتری دارد و همچنین لوسیون بدن مایعی غلیظ و نرم با ویسکوزیته ی کم است در حالی که مرطوب کننده به اشکال مختلفی تولید می‌شود و لوسیون خود یکی از آن ها می‌باشد.

مرطوب کننده برای صورت و لوسیون برای بدن

همانطور که به آن اشاره کردیم در بیشتر وقت‌ها لوسیون برای استفاده روی پوست بدن مورد استفاده می‌باشد اما مرطوب کننده‌ها مخصوص صورت هستند، البته می‌توانید برای بدن هم از مرطوب کننده استفاده کنید. در این صورت در هنگام خرید حتماً باید مشخصات روی محصول را مطالعه کنید تا متوجه شوید که این محصول برای کدام پوست و برای چه قسمتی از بدن و همچنین برای چه نوع پوستی تهیه شده است برای مثال لوسیون آبرسان مرطوب کننده دراماتیکالی پوست خشک کلینیک که برای پوست صورت خشک و پوست صورت تهیه شده است و محصولی بسیار مفید است.

در صورتی که تمایل به خرید این محصول را دارید می توانید روی این عکس کلیک کنید.

تفاوت استفاده از لوسیون و مرطوب کننده

همانطور که گفتیم لوسیون بیشتر برای بدن و مرطوب کننده برای صورت کاربرد دارد. پس توصیه می‌شود بعد از حمام و بیرون آمدن از آن، از لوسیون روی پوست بدن که هنوز نمناک است استفاده کنید و کمی آن را ماساژ دهید تا جذب بدن شود. اگر برای صورت این کرم را استفاده می‌کنید، پس از شست و شوی صورت مقداری از کرم را از سمت پایین صورت به بالا بکشید و آن را ماساژ دهید.

مزایای استفاده از مرطوب کننده

کرم مرطوب کننده ظاهر لک را بهبود می‌بخشد مخصوصاً اگر رنگی باشند. استفاده از این محصول احتمال بروز مشکلات پوستی را بسیار کم می‌کند، اگر پوست چرب باشد از مرطوب کننده‌های بدون چربی استفاده کنید. اگر محصول مناسب پوست خود را استفاده کنید به تنظیم چربی پوست کمک کرده‌اید و از به وجود آمدن جوش و آکنه در امان خواهید بود، وقتی که از کرم مرطوب کننده استفاده می‌کنید به جوانسازی پوست خود کمک کرده اید چون حفظ آب پوست مانع از پیری زودرس می‌شود.

مزایای استفاده از لوسیون بدن

  • استفاده از این محصول اثرات ضد پیری را دارد و از افتادگی و کدری پوست جلوگیری می‌کند.
  • به آبرسانی پوست و حفظ نرمی و لطافت آن کمک خواهد کرد.
  • لوسیون معمولاً رایحه دلپذیری دارد و عطری خوش به بدن می‌دهد.
  •  در رفع تورم و قرمزی پوست موثر است.
  •  برای ماساژ پوست بدن می‌توان از لوسیون بدن استفاده کرد.

مزایای استفاده از لوسیون بدن

چه وقت باید لوسیون و چه وقت باید مرطوب کننده استفاده کرد؟

برای رطوبت رسانی به پوست صورت باید از مرطوب کننده استفاده کنید. اول نوع پوست خود را بشناسید بعد با توجه به آن بهترین محصول را تهیه کنید. این محصول اگر دارای هیالورونیک اسید و کلاژن هیدرولیز شده باشد در جلوگیری از پیری پوست بسیار موثر است.

اگر بعد از پایان استحمام در پوست احساس کشیدگی و خشکی داشتید لوسیون بدن را تهیه کنید و بلافاصله بعد از حمام این محصول را به پوست خود بزنید. شما این گونه از خشکی و اگزما جلوگیری کرده‌اید. اگر دارای پوستی خشک هستید به شما پیشنهاد می دهیم بلاگ روتین مراقبت از پوست خشک را مطالعه نمایید.

و در آخر این را بدانید که لوسیون می‌تواند یک مرطوب کننده به حساب بیاید اما کرم مرطوب کننده لوسیون نیست و این مورد عمده‌ترین تفاوت بین کرم مرطوب کننده و لوسیون می‌باشد. لوسیون ها معمولاً بر پایه آب هستند و برای بدن استفاده می‌شوند. کرم‌های مرطوب کننده غلظت بیشتری دارند. از روغن‌های معدنی در آنها استفاده می‌شود و اغلب برای صورت و دست کاربرد دارند و بهترین زمان استفاده از این محصولات وقتی است که صورت یا بدن خود را شسته اید و هنوز پوست شما کمی نمدار و مرطوب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *