مراقبت مو

آیا ایستاده دوش گرفتن باعث ریزش مو می‌شود؟

آیا ایستاده دوش گرفتن باعث ریزش مو می‌شود؟

معمولاً چون دوش گرفتن به مدت زمان کوتاهی طول می‌کشد همه افراد آن را به صورت ایستاده انجام می‌دهند. اما این کار معایبی دارد که در ادامه مطلب به اینکه  آیا ایستاده دوش گرفتن باعث ریزش مو می‌شود؟ پاسخ می دهیم. دوش گرفتن یکی از کارهای است که باعث آرامش و تمیزی بدن می‌شود، اما اگر به نکات ریزی که در مورد دوش گرفتن وجود دارند توجه نکنیم همین کار لذت بخش می‌تواند باعث آسیب رسیدن به بدنتان شود. در این مقاله گذشته از اینکه چرا نباید ایستاده دوش گرفت به کارهای اشتباه دیگری نیز که در حین دوش گرفتن مرتکب می شویم اشاره می‌کنیم.

چرا نباید ایستاده دوش گرفت؟

به هیچ وجه نباید در حمام ساده دوش گرفت به خاطر اینکه به دلیل گرم بودن حمام و همچنین بالا رفتن دمای بدن رگ‌ها و عروق منبسط خواهند شد و سپس خونرسانی به سر انسان که بالاترین نقطه بدن انسان است کاهش می‌یابد و بعد از آن فشار دوش و شامپو زدن در حالت ایستاده منجر به این می‌شود که ریزش مو اتفاق بیفتد.

چرا نباید ایستاده دوش گرفت؟

دوش آب گرم یا سرد

در واقع پزشکان دوش آب گرم گرفتن را برای افرادی که به مشکل بخواب رفتن مبتلا هستند پیشنهاد می‌کنند تا به آنها کمک شود که خواب راحت‌تری داشته باشند به خاطر اینکه قرارگیری در معرض هوای خنک بعد از دوش آب گرم گرفتن، باعث می‌شود که دمای بدن به طور ناگهانی کاهش یابد و ذهن به آرامش برسد. البته به یاد داشته باشید که این کار برای زمانی مناسب است که می‌خواهید بخوابید نه برای زمانی که می‌خواهید روزتان را شروع کنید.

اگر می‌خواهید که با دوش صبحگاهی کاملا بیدار شوید باید یک تغییر ۹۰ ثانیه ای به وجود آورید.

روش انجام دادن این کار به صورت زیر است

هنگامی که کارهای نظافت خانه را به طور معمول انجام دادید، آب را کاملاً سرد کنید و تقریباً حدود ۳۰ ثانیه زیر آن باشید، بعضی از افراد می‌گویند که اگر لازم بود نفس نفس زدن و یا فریاد کشیدن می‌تواند کمک زیادی بکند.

بعد از گذشت ۳۰ ثانیه آب را تا جایی که می‌توانید گرم کنید و بعد از آن ۳۰ ثانیه زیر این آب گرم بایستید. این کار باعث این می‌شود که عروق باز شوند و جریان خون افزایش یابد و حس نشاط و سرزندگی را به افراد می‌بخشد.

در آخر گذشته از انجام این کارها یک بار دیگر نیز زیر آب سرد بروید زیرا انجام این کار همیشه باید با آب سرد تمام شود.

ممکن از این سوال برایتان پیش بیاید که چرا باید اول صبح چنین کار سختی را انجام دهید، باید گفت که آب درمانی گرم و سرد هزاران سال است که انجام گرفته می‌شود. در کشور فنلاند سونا رفتن مانند یک خوشگذرانی نیست بلکه یک کار ضروری برای افراد است. این کشور با جمعیت ۵ میلیون نفری ۲ میلیون سونا دارد و تقریبا حدود ۹۹ درصد از افراد این کشور کم کم هفته یک بار از مزیت‌های آرامش بخش سونا رفتن استفاده می‌کنند. البته یکی دیگر از سوالاتی می آید است که هر چند وقت یک بار باید موها را شست برای اینکه بهتر در این مورد اطلاعات داشته باشید می توانید باید به مطلب هر چند وقت یک بار باید موها را شست؟ سر بزنید.

اشتباهاتی که در هنگام دوش گرفتن افراد مرتکب می‌شوند

شستن کل بدن با آب و صابون

پوست پاها و همچنین بازوها روغن و یا چربی مفید زیادی ندارد و شستن آنها با صابون می‌تواند باعث این شود که پوست این نواحی خشک شوند.

گرفتن صورت زیر دوش آب گرم

ممکن از افراد به این باور باشند که گرفتن صورت در زیر دوش آب گرم می‌تواند صورت را تمیز کند و بعضی اوقات نیز بعضی از افراد با این کار احساس آرامش می‌کنند ولی باید به این نکته اشاره کنیم که فشار و گرمای آب می‌تواند آسیب‌های خیلی جدی را به پوست وارد کند. گرما و همچنین فشار آب می‌توانند به شبکه مویرگی که در گونه‌ها موجود هستند آسیب برساند و در نتیجه منجر به نمایان شدن شدن این شبکه‌های میرگی روی گونه‌ها می‌شود که نمای آنچنان جالبی بر روی صورت نخواهد داشت.

بهترین روش برای شستشو دادن پوست صورت در حمام همان روشی است که معمولاً در روشویی آن را انجام می‌دهید، یعنی شستشو دادن صورت با استفاده از دست و آب سرد یا ولرم. یک راه دیگر برای شاداب نگه داشتن پوست این است که قبل از خروج از حمام صورتتان را با آب سرد بشوی یا بعد از خشک شدن آن پوست را به وسیله کرم‌های مرطوب کننده مرطوب نمایید.

شستشوی طولانی مدت بدن

یکی از متخصصان پوست بر این باور است که دوش گرفتن نباید به حدی برسد که فرد در زیر آب بی‌حال شود. در حقیقت دوش گرفتن نباید بیشتر از ۲۰ دقیقه طول بکشد. آب ماده محرک است و هر چقدر بیشتر در معرض آن قرار بگیرید به همان میزان این احتمال وجود دارد که پوستتان خشک شود. دوش گرفتن به مدت زمان طولانی می‌تواند باعث از بین رفتن رطوبت و روغن پوست شود. بهترین زمان برای استفاده کردن از کرم‌های مرطوب کننده بعد از دوش گرفتن و خشک کردن پوست از به خاطر اینکه در این زمان منافذ پوستی باز می‌شوند.

موها را بدون اینکه شانه بزنید می‌شوید

اگر می‌خواهید از شکنندگی و به وجود آمدن موخوره در موهایتان پیگیری کنید قبل از شستشو دادن موها آنها را کاملاً شانه کنید. این کار برای جلوگیری از گره‌های مو در هنگام استفاده از شامپو ضروری است. به علاوه برای استفاده کردن از نرم کننده‌ها می‌توانید آن را با یک مسواک روی انتهای مو بمالید و سپس به این ترتیب گره‌های مو را با ملایمت باز کنید. این مورد در نظر داشته باشید که باید از شامپو و نرم کننده با کیفیت استفاده کنید تا به موهایتان آسیب وارد نشود و در حین حال موهای زیبا و درخششان داشته باشید. حال اگر تمایل به خرید شامپو یا اینکه نرم کننده را دارید می توانید آن را از رنیمو تهیه نمایید.

موها را بدون اینکه شانه بزنید می‌شوید

موهارا با شدت خشک می‌کنید

یک اشتباه رایج که افراد می‌توانند آن را انجام دهند این است که موها را با شدت و فشار زیاد خشک کنند. این کار منجر به شکننده شدن موها و آسیب رسیدن به فولیکول مو می‌شود. خشک کردن پوست و مو با شدت فشار زیاد منجر به خشکی و خارش در پوست و سر و اندام می‌شود، شما باید حوله را به آرامی روی موهایتان قرار دهید و بدنتان را نیز با ملایمت خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *